Get Adobe Flash player

page-Karkonosze

Wodospad Szklarkiponad 13 metrowy kaskadowo spływający wodospad, położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nad wodospadem znajduje się schronisko „Kochanówka” przekształcone z wybudowanej w 1868 roku gospody.

 

Wodospad Kamieńczykanajwyższy po polskiej stronie Sudetów 27 metrowy kaskadowo spływający wodospad. Poniżej wodospadu na długości ok. 100 metrów znajduje się trzydziestometrowej wysokości Wąwóz Kamieńczyka. Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas sielanka”.

 

Szrenica – wyraźnie dominujący szczyt nad Szklarską Porębą o wysokości 1362 m n.p.m.. Na szczycie znajduje się schronisko pochodzące z lat 1921-22. Poniżej znajduje się Karkonoska Stacja Meteorologiczna funkcjonująca od 1957 roku, będąca jedyną w Sudetach stacją badawczą zlokalizowaną w piętrze subalpejskim. Szrenica jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w polskich Karkonoszach. Na stokach góry znajdują się grupy skalne: Końskie Łby i Trzy Świnki.

 

Śnieżne Kotły – zamknięte wałem morenowym dwa polodowcowe kotły pomiędzy Wielkim Szyszakiem i Łabskim Szczytem. Mały Śnieżny Kocioł jest głębszy natomiast Wielki Śnieżny Kocioł ma dużo większą wysokość ścian skalnych. Pomiędzy morenami kotłów znajdują się jeziorka polodowcowe.

 

Wysoki Kamień – szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. w Górach Izerskich. Ze szczytu roztacza się widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie znajdują się skałki, działa także bufet. Właścicielem Wysokiego Kamienia jest osoba prywatna a schronisko jest ciągle w budowie.

 

Chata Walońska „JUNA” – siedziba Walończyków, średniowiecznych mistrzów wydobywających i przetwarzających bogactwa naturalne z tutejszych okolic. Na miejscu prowadzone są spotkania podczas których można wysłuchać historii Bractwa Walońskiego z terenu Sudetów.

 

Muzeum Ziemi „JUNA” – muzeum z bogatą ekspozycją skarbów tutejszej ziemi - minerałów, kamieni szlachetnych i ozdobnych.

 

Dom Carla i Gerharda Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie – dom był spełnieniem marzeń o zamieszkaniu w Dolinie Siedmiu Stawów młodego pisarza Gerharda Hauptmanna. Odremontowany dom stał się centrum koloni artystyczno-literackiej. Od 1995 roku dom został przekształcony w Muzeum Karkonoskie. Warta uwagi jest tutaj stała ekspozycja poświęcona dawnym właścicielom.

 

Dom Hofmana „Wlastimilówka” – dom znanego artysty malarza Vlastimila Hofmana, ucznia Stanisławskiego, Wyczółkowskiego, Malczewskiego. Artysta mieszkając w Szklarskiej Porębie namalował wiele portretów i obrazków tutejszej społeczności. Po śmierci, zgodnie z testamentem dom przejęła osoba prywatna udostępniająca jego wnętrza zwiedzającym. We wnętrzu podziwiać można między innymi pracownię artysty.

 

Zakręt Śmierci – bardzo ostry (ok. 1800) i niebezpieczny zakręt na wysokości 775 m n.p.m. położony na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem. Nazwa pochodzi od licznych wypadków samochodowych w tym miejscu. Zakręt Śmierci jest wspaniałym punktem widokowym na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską.

 

Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze usytuowany na progu skalnym nad doliną rzeki Kamiennej

 

Chybotek – grupa skalna składająca się z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 metrów wsparty na dwóch mniejszych daje się łatwo rozkołysać. Miejsce to związane jest z walońskimi podaniami, według starodawnych opowieści skały blokują wejście do podziemnego skarbca.

 

Szklarska Poręba ma mnóstwo innych ciekawych miejsc,

które możecie Państwo sami odkryć, do czego serdecznie zachęcamy.

Statystyki

Odsłon : 1124533